Projekt SkillsPULSE powstał w odpowiedzi na potrzeby zdefiniowania i analizy niedoborów umiejętności na europejskim rynku pracy.
Cel projektu
Celem Projektu SkillsPULSE jest zidentyfikowanie i zbadanie luk i braków kompetencyjnych
w wymiarze zawodów, sektorów i regionów. Efektem Projektu ma być złagodzenie negatywnego wpływu tych braków i zwiększenie produktywności przedsiębiorstw.
Projekt SkillsPULSE to 3-letni projekt, realizowany w okresie od czerwca 2024 roku do czerwca 2027 roku w ramach programu Horyzont Europa. Liderem i głównym koordynatorem projektu jest Fundacja Giacomo Brodolini'ego (Fondazione Giacomo Brodolini, Włochy). W projekcie uczestniczą również partnerzy z 7 krajów europejskich: Estonia, Polska, Irlandia, Grecja, Włochy, Finlandia i Wielka Brytania. Kierownikiem projektu z ramienia polskiego partnera jest dr hab. Łukasz Arendt, prof. UŁ z Katedry Polityki Ekonomicznej UŁ.
W ramach projektu SkillsPULSE
- Przeprowadzone zostaną kompleksowe analizy niedoborów kompetencji, aby zidentyfikować ich przyczyny i konsekwencje.
- Opracowana zostanie metodologia pomiaru niedoborów umiejętności oraz stworzone zostaną wskaźniki, które będą zintegrowane w narzędziu cyfrowym.
- Wykorzystany zostanie potencjał Big Data do stworzenia modelu, który będzie prognozował zapotrzebowanie na umiejętności w przyszłości.
- Projekt zgromadzi dane dotyczące doświadczeń pracodawców w kwestii niedoborów umiejętności, aby zidentyfikować kluczowe strategie stosowane przez nich w celu złagodzenia ich skutków.
Projekt SkillsPULSE przyczyni się do rozwoju Europejskiego Programu na rzecz Umiejętności poprzez zwiększenie wiedzy na temat niedoborów umiejętności w sposób, który ułatwi podnoszenie kwalifikacji i zapewni bazę danych dla rozwoju nowych możliwości szkoleniowych dla młodych ludzi w nowych obszarach STEM. Projekt ma na celu stworzenie narzędzi do opracowywania inicjatyw politycznych w dziedzinie edukacji i umiejętności, które mogą pomóc w stymulowaniu wzrostu europejskiej innowacyjności i konkurencyjności.
Projekt SkillsPULSE jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania problemu niedoborów umiejętności na rynku pracy w Europie. Wspólne działanie i współpraca w ramach projektu pozwolą na opracowanie kompleksowych rozwiązań, które przyniosą korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorstw.